Deklaracja dostępności

Deklaracja dostępności


Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej BIP DZPK.

 

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:

  • zamieszczone na stronie podmiotowej BIP informacje publiczne, w postaci załączników z zeskanowanymi dokumentami, nie są dostępne cyfrowo w całości: zostały opublikowane przed 21-10-2020 lub nie są wykorzystywane do realizacji bieżących zadań DZPK

Oświadczenie sporządzono dnia: 05 05 2021.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej BIP prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Paweł Sendecki, psendecki@dzpk.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 71 364 27 58 wewnętrzny cztery. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej lub jakiegoś jej elementu.

Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład poprzez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu.

Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową chodzi oraz sposób kontaktu.

Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.

 W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej lub elementu strony internetowej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Link do strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.

Ułatwienia na stronie podmiotowej BIP

  • użytkownicy korzystający wyłącznie z klawiatury mogą swobodnie poruszać się po serwisie za pomocą klawisza Tab,
  • w całym serwisie włączony jest tzw. „fokus” - czyli domyślne wybór aktywnego linka czy pola formularza,
  • dostępna jest wersja strony z podwyższonym kontrastem,
  • zastosowano przycisk A++ umożliwiający zmianę wielkości tekstu

Dostępność architektoniczna

DZPK posiada oddziały zamiejscowe w Myśliborzu koło Jawora (Oddział Legnica), Piotrowice koło Przemkowa (Oddział Legnica), Świdnicy (Oddział Wałbrzych), Jeleniej Górze – Sobieszowie (Oddział Jelenia Góra)

Dostępność architektoniczna budynku DZPK Oddział Legnica – Piotrowice 89; pod kątem osób z niepełnosprawnością.

  1. Siedziba DZPK Oddział Legnica – Piotrowice znajduje się w jednym dwukondygnacyjnym budynku.
  2. Budynek posiada dwa wejścia. Do jednego wejścia można dostać się wprost z poziomu terenu ale półtora metra od drzwi znajdują się schody które nie są przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
  3. Przed wejściem głównym znajdują się schody zewnętrzne, nie przystosowane dla osób z niepełnosprawnością (nie ma poręczy, podjazdów, platform itp.)
  4. Bezpośrednie sąsiedztwo przed budynkiem nie jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych, ścieżka prowadząca od bramy wjazdowej nie ma nawierzchni ułatwiającej poruszanie się na przykład na wózkach inwalidzkich.
  5. Przed budynkiem nie ma wyznaczonych miejsc postojowych lub parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
  6. Sekretariat znajduje się na parterze budynku. Można w nim uzyskać niezbędne informacje jak poruszać się po budynku i o dostępnych usługach wsparcia.
  7. Szerokość głównych drzwi wejściowych oraz ciągów komunikacyjnych na parterze jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
  8. W budynku znajdują się schody wewnętrzne nie przystosowane dla osób z trudnościami w poruszaniu się. Brak jest wind, podnośników, platform umożliwiających przewóz osób.
  9. Znajdujące się w budynku toalety nie są przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.
  10. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
  11. W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
  12. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Brak jest przystosowań dla osób niewidomych i słabowidzących.
  13. Nie ma możliwość obsługi osób słabosłyszących lub niesłyszących w języku migowym. Osoby słabo słyszące lub niesłyszące kontaktować się mogą pisząc na adres email przemkow@dzpk.pl

Dostępność architektoniczna – budynek DZPK Oddział Jelenia Góra

  1. Budynek DZPK Oddział Jelenia Góra znajduje się przy ulicy Kamiennogórskiej dwa w Jeleniej Górze.
  2. Budynek wolnostojący, jednopiętrowy. Na parterze znajdują się dwie sale edukacyjne i sanitariaty. Na pierwszym piętrze znajdują się pomieszczenia biurowe, gospodarcze i sanitariaty.
  3. Przed budynkiem znajduje się plac z możliwością zapakowania samochodów osobowych, w tym także samochodu dla osób niepełnosprawnych oraz ogród dydaktyczny ze stanowiskami edukacyjnymi i nasadzeniami różnych gatunków roślin, krzewów i drzew. Ścieżki spacerowe w ogrodzie dydaktycznym mają podłoże żwirowe i trawiaste.
  4. Do obiektu można dostać się wejściem głównym oraz wejściem bocznym bezpośrednio do korytarza przy salach edukacyjnych. Przy wejściu bocznym jest podjazd dla osób niepełnosprawnych.
  5. Na parterze przy salach edukacyjnych są trzy sanitariaty, w tym jeden dla osób niepełnosprawnych.
  6. Szerokość drzwi wejściowych bocznych i drzwi wewnętrznych oraz ciągów komunikacyjnych na parterze jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
  7. W obiekcie brak windy. Pomieszczenia biurowe na pierwszym piętrze nie są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dostępność architektoniczna DZPK Oddział Wałbrzych

  1. Siedziba Oddziału DZPK Wałbrzych znajduje się w wynajmowanych pomieszczeniach Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Świdnicy.
  2. Do budynku jest jedno wejście z poziomu parteru. Siedziba Oddziału znajduje się w budynku B, na pierwszym piętrze. Wejście po schodach. Brak windy. Nie ma możliwości dotarcia dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich.
  3. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
  4. Toaleta na pierwszym piętrze nieprzystosowana dla osób niepełnosprawnych ruchowo.
  5. Jest wiele miejsc parkingowych, natomiast brak dedykowanego miejsca dla osób niepełnosprawnych.
  6. Nie ma możliwości porozumienia się z osobami słabosłyszących lub niesłyszącymi – pracownicy nie znają języka migowego.
  7. Kontakt z Oddziałem poprzez numer telefonu 74 850 88 11 lub 505 765 772 lub adres e-mail walbrzych@dzpk.pl

 

Dostępność DZPK Oddział Legnica – Myślibórz

Siedziba Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych Oddział Legnica – Myślibórz mieści się w wielokondygnacyjnym budynku składającym się z dwóch części:

budynek A – część administracyjno – biurowa, muzeum, pokoje noclegowe, szatnia oraz toaleta, budynek B – pracownie edukacyjne, zaplecze kuchenne, świetlica/jadalnia, baza noclegowa, węzły higieniczno-sanitarne oraz pralnia.

 

  1. Dostępność architektoniczna
  1. brama wjazdowa pełniąca również rolę furtki jest pozbawiona progu,
  2. bezpośrednio przed budynkiem mieści się parking z miejscami postojowymi (około dziesięciu miejsc parkingowych), brak miejsca parkingowego dedykowanego dla osób z niepełnosprawnościami (koperta),
  3. ciągi piesze od strony frontowej budynku są szerokości powyżej półtorej metra,
  4. budynek posiada trzy wejścia główne znajdujące się na parterze budynku, do których można się dostać utwardzonym dojściem wprost z poziomu terenu - wejście A – próg przy drzwiach wejściowych (wysokość około trzy centymetry), drzwi z dostawką z możliwością otwarcia na pełną szerokość (około sto pięćdziesiąt centymetrów),- wejście B – podjazd przystosowany dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, drzwi dwuskrzydłowe z możliwością otwarcia na pełną szerokość (około sto dziewięćdziesiąt pięć centymetrów), próg przy drzwiach około trzy centymetry,- wejście C - podjazd przystosowany dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, drzwi dwuskrzydłowe z możliwością otwarcia na pełną szerokość (około sto dziewięćdziesiąt pięć centymetrów), próg przy drzwiach około trzy centymetry,
  5. sekretariat, w którym można uzyskać informację o tym jak poruszać się po budynku oraz o dostępnych formach wsparcia, znajduje się na parterze budynku A (próg około dwa centymetry, szerokość drzwi około osiemdziesiąt siedem centymetrów),
  6. na parterze budynku w części A znajdują się: muzeum (brak progu, szerokość drzwi około dziewięćdziesiąt cztery centymetry), pokój noclegowy numer trzy (brak dostępu – różnica poziomu na klatce schodowej dwa stopnie – pierwszy szesnaście centymetrów, drugi piętnaście centymetrów, szerokość drzwi około osiemdziesiąt cztery centymetry, brak progu), pokój noclegowy numer pięć (szerokość drzwi około dziewięćdziesiąt cztery centymetry, próg około dwa centymetry), przy podjeździe do pokoju numer pięć zamontowano pochwyt przyścienny, toaleta nieprzystosowana do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi, łącznik pomiędzy częścią A i B (szerokość drzwi około sto dwanaście centymetrów, brak progu),
  7. na parterze budynku w części B znajdują się: pokój noclegowy numer dwanaście, do którego można się dostać bezpośrednio z korytarza (brak progu, drzwi szerokości około dziewięćdziesiąt centymetrów), toaleta częściowo przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych – brak progu, szerokie drzwi wejściowe (około sto pięć centymetrów), szerokie drzwi i przestrzeń prysznicowa (około sto centymetrów), szerokie drzwi do toalety (około sto trzy centymetry), brak poręczy/pochwytów ułatwiających poruszanie się oraz korzystanie z sanitariatów, kuchnia (szerokość drzwi około osiemdziesiąt siedem centymetrów, blaty robocze, w tym zlewozmywaki oraz płyty grzewcze znajdują się na wysokości około osiemdziesiąt sześć centymetrów), świetlica/jadalnia (szerokość drzwi około sto osiemdziesiąt pięć centymetrów, próg około dwa centymetry, pracownia chemiczna (szerokość drzwi około dziewięćdziesiąt cztery centymetry, wysokość blatów stołów około dziewięćdziesiąt centymetrów), sala seminaryjna (szerokość drzwi około sto czterdzieści osiem centymetrów, brak progu, wysokość stołów około siedemdziesiąt cztery centymetry), łączniki (pomiędzy drzwiami B i C – drzwi szerokości około sto czterdzieści centymetrów, brak progu oraz przy sali seminaryjnej – drzwi szerokości około sto osiemdziesiąt dwa centymetry, brak progu),
  8. na parterze budynku w części A i B znajdują się podjazdy ułatwiające poruszanie się na wózku inwalidzkim,
  9. w budynku w części A oraz B występuje bariera pionowa w postaci schodów utrudniających dostęp na niższe i wyższe od parteru kondygnacje, które uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami dostęp do wszystkich pomieszczeń (z wyłączeniem części technicznych), brak zamontowanej windy lub platformy uniemożliwia dostęp do pomieszczeń piwnicznych (szatnie, sala rekreacyjna), pomieszczeń na piętrach (pokoje noclegowe, węzły higieniczno-sanitarne, pracownie edukacyjne, biura), pomieszczeń na strychu (pracownie, toaleta),
  10. schody na klatce schodowej w budynku A wykonane są z drewna, stopnie pokrywają materiałowe nakładki, zamontowane są poręcze wspomagające wejście po schodach,
  11. schody na klatce schodowej w budynku B (piwnica-strych) pokryte są antypoślizgowymi płytkami ceramicznymi, zamontowane są poręcze wspomagające wejście po schodach,
  12. ciągi komunikacyjne nie są oznaczone dla osób z dysfunkcjami wzroku (brak wypustek, taśm),
  13. ciągi komunikacyjne w budynku mają więcej niż jeden metr szerokości,
  14. zmiana poziomów nawierzchni i kierunki ciągów komunikacyjnych są nie oznaczone kolorystycznie oraz fakturą nawierzchni,
  15. w budynku zamontowana jest instalacja przeciwpożarowa z dźwiękową i świetlną sygnalizacją zagrożenia,
  16. w budynku nie ma informacji na temat rozkładu pomieszczeń (sposób dotykowy i głosowy),
  17. w budynku nie ma oznaczeń dla osób niewidomych i słabowidzących w alfabecie Braille’a, oznaczeń kontrastowych oraz w druku powiększonym,
  18. istnieje możliwość wstępu do budynku osoby korzystającej z pomocy psa asystującego,
  19. infrastruktura wokół budynku częściowo jest dostępna dla osób z utrudnieniami w poruszaniu, jednakże występują bariery w dostępie do niektórych miejsc na terenie wokół posesji w postaci schodów zewnętrznych, braku poręczy przy stopniach, zbyt wąskich przejściach, braku ścieżek, znacznych różnicach w poziomie terenu.

 

  1. Dostępność cyfrowa
  1. na stronie internetowej zapewniony jest alternatywny sposób dostępności poprzez zapewnienie kontaktu telefonicznego, korespondencyjnego, za pomocą środków komunikacji elektronicznej,
  2. brak tłumacza języka migowego oraz tłumacza – przewodnika,
  3. zapewniono dostępność do Biuletynu Informacji Publicznej, udostępniono dane teleadresowe Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych,
  4. umieszczono deklarację dostępności (w trakcie uzupełniania).

 

  1. Dostępność informacyjno - komunikacyjna
  1. brak wsparcia przy komunikowaniu się w języku migowym (brak dostępu do tłumacza języka migowego) a także brak zdalnego dostępu online do usługi tłumacza,
  2. brak wspomagania słyszenia dla osób słabosłyszących przez udostępnienie pętli indukcyjnych i systemów FM oraz urządzeń opartych o inne technologie (system na podczerwień – IR, system bluetooth, itp.),
  3. brak na stronie internetowej informacji o zakresie działalności podmiotu w postaci elektronicznego pliku zawierającego tekst odczytywany maszynowo, nagrania treści w polskim języku migowym, występują informacje w tekście łatwym do czytania i rozumienia, na stronie internetowej istnieje możliwość dostosowania wielkości liter,
  4. brak oznakowania budynku przy pomocy czytelnej tablicy informacyjnej z napisami również w alfabecie Braille’a,
  5. brak oznaczeń procedur ewakuacyjnych z zaznaczeniem sposobu ewakuacji osób z niepełnosprawnościami,
  6. widoczny sekretariat pełniący również rolę informacji w pobliżu wejścia głównego do jednostki,
  7. istnieje możliwość zapewnienia osobie ze szczególni potrzebami wsparcia innej osoby,
  8. Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wyznaczył koordynatora do spraw dostępności.

 

Aplikacje mobilne

Serwis BIP Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych nie posiada dedykowanej aplikacji mobilnej.

Wytworzył:
Paweł Sendecki
(2021-05-05)
Udostępnił:
Paweł Sendecki
(2021-05-05 14:30:19)
Ostatnio zmodyfikował:
Paweł Sendecki
(2021-05-05 14:37:26)